فلو سوئیچ

فلو سوئیچ تجهیزی کنترلی است که می‌توان از آن در انواع سیستم­‌های دارای جریان­‌های گاز یا مایع استفاده کرد. فلوسوئیچ جریان گاز یا مایع را در محدوده تعیین شده نگه می‌­دارد. اگر جریان در این محدوده نباشد، سوئیچ باز یا بسته می‌شود تا مشکل رفع گردد. همچنین این سوئیچ‌­ها یا سنسورها را می­توان برای نظارت بر جریان در یک دوره زمانی خاص یا نظارت مداوم بر جریان تنظیم نمود.

انواع فلوسوئیچ

انواع معمول فلوسوئیچ‌­ها عبارتند از:

فلوسوئیچ پدالی یا تیغه­‌ای

فلوسوئیچ پیستونی

فلوسوئیچ مغناطیسی

فلوسوئیچ گرمایشی یا ترمال

فلوسوئیچ التراسونیک

فلوسوئیچ نیوماتیک

با وجود این‌که هر کدام از این سوییچ‌­ها مکانیزم مخصوص به خود را دارند اما عملکرد آنها در کل مشابه است. قطعه­‌ای مانند حسگر که می­‌تواند پدال یا پیستون باشد به مدار متصل شده و در مجاری عبوری مایع یا گاز قرار می‌گیرد. جریان سیال موجب تغییر حالت یا جابجایی این قطعه می­شود و در نتیجه سیگنالی به یک ترنسمیتر ارسال می‌شود. ترنسمیتر نیز به نوبه خود این سیگنال را در برابر مجموعه‌­ای از پارامترهای از پیش تعیین شده مقایسه می‌کند و اقدامات لازم جهت تنظیم رفتار اجزا و مکانیزم­ها را اجرا می­‌کند.

عملکرد فلوسوئیچ

فلوسوئیچ مگنتی (مغناطیسی) شامل موارد نشان داده شده در شکل زیر است. با برقراری جریان سیال، فشار جریان سبب جمع شدن فنر و حرکت پیستون مغناطیسی به سمت بالا می‌­شود. حرکت پیستون باعث بسته شدن کلید رله‌­ای یا رید سوئیچ می­‌گردد. رید سوئیچ نوعی کلید مغناطیسی است که در اثر میدان مغناطیسی تحریک شده و عمل می­‌کند. با بسته شدن این کلید سیگنالی ارسال می­‌شود که گویای وجود جریان سیال در لوله است. سپس مرکز کنترل که این سیگنال را دریافت می­‌کند اقدامات لازم را انجام می‌­دهد.

کاربرد فلوسوئیچ

برخی از کاربردهای رایج فلوسوئیچ­ عبارتند از:

پمپ

اسپرینکلر

سیستم تبرید و تهویه مطبوع (HVAC)

بویلر

فلوسوئیچ چیلر

مرسوم‌ترین نوع فلوسوئیچ استفاده شده در چیلر، فلوسوئیچ تیغه‌ای است. کاربرد اصلی فلوسوئیچ در چیلر اطمینان از گردش و جریان آب در اواپراتور است. فلوسوئیچ در ورودی یا خروجی اواپراتور چیلر، در مسیر آب، نصب می­شود. حصول اطمینان از گردش آب از برگشت مایع به داخل کمپرسور و همچنین کاهش دمای آب (در نتیجه­ی عدم گردش آن) و متعاقبا ایجاد یخ جلوگیری می­کند. علاوه بر مورد قبل، در چیلر تراکمی، فلوسوئیچ چیلر در مسیر آب برج خنک کن به کندانسور نصب می­شود تا با قطع جریان آب به هر دلیلی، فرمان خاموشی چیلر را صادر کند.

اجزای سوئیچ نوع تیغه‌ای نیز در شکل زیر مشاهده می­شود. با برقراری جریان سیال، تیغه جابجا شده و سیگنال مربوطه را ارسال می­کند.